Mielőtt fakivágásra kerülne a sor, mindenképpen tájékozódni kell az adott település önkormányzatánál az ehhez kapcsolódó előírásokról, helyi rendeletekről. Egyáltalán nem mindegy, hogy a kivágandó fa közterületen helyezkedik el vagy magánterületen.
Általánosságban elmondható, hogy a fás szárú növények, tehát fák és bokrok védelméről a 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet rendelkezik. Ez a rendelet határozza meg, hogy néhány kivétellel miként és milyen fás szárú növények telepíthetőek, hogyan kell azokat gondozni és végezetül: milyen szabályok vonatkoznak azok esetleges kivágására. A rendelet előírja, hogy hatósági eljárás keretében vizsgálva, érvényes fakivágási engedély alapján történhet az adott fa kivágása. Ebben az illetékes önkormányzat jegyzője dönt, tehát hozzá kell benyújtani a kérelmet, amely az érintett fa kivágására vonatkozik.
Díszfák esetében a 10 cm-nél nagyobb törzsátmérő, gyümölcsfáknál 20 cm-nél nagyobb törzsátmérő esetén számít engedélykötelesnek a fa kivágása.
Fakivágás közterületen
Ha a kivágni szándékozott fa közterületen áll (és az ingatlan előtti terület közterületnek számít), nem vághatjuk ki a fát még akkor sem, ha mi ültettük, gondoztuk, mert az az önkormányzat tulajdonát képezi. Ilyen esetben a település jegyzőjéhez kell fordulni, és egy formanyomtatványon vagy beadványon kérvényezni kell a fakivágás engedélyezését.
Előfordulhat azonban, hogy a kivágandó fa olyan veszélyes vagy sérült állapotban van, hogy az engedélyeztetési eljárásra nincs idő. Ilyen esetben a jogszabály lehetővé teszi, hogy a fa kivágását utólagosan jelentsék be.